Iz vaj ginekologije mi je v spominu ostalo prestrašeno mlado dekle, ki je ginekologu potožila, da ji mesečno perilo že en teden zamuja in da se boji, da je zanosila. Povedala je, da se je bala o tem pogovoriti z mamo, ker ta še ni vedela, da je že imela spolne odnose. Ginekolog je seveda opravil pregled in ji povedal, da ni noseča. Nato je govoril še o ostalih možnih vzrokih za neredno menstruacijo.

Jih vi poznate?

Menstrualni cikel razdelimo na dve fazi, normalno pa traja od 21 do 35 dni.
Prva faza traja običajno 14 dni in se konča z ovulacijo- mehurček z jajčecem v jajčniku poči in ta začne potovati po jajcevodih.
Druga faza je glede trajanja bolj variabilna od ženske do ženske- pri nekaterih je krajša, pri drugih daljša, konča pa se z menstruacijo.

Kot najverjetneje že veste, tudi samega mesečnega perila ne doživljamo vse ženske enako. Razlikujejo se po dolžini, bolečnosti, pridruženih simptomih in še bi lahko naštevala. Prvih nekaj let je normalno, da cikli niso redni in se razlikujejo po dolžini, kasneje pa naj bi ženske imele redne menstruacije s približno enako dolgimi cikli, ki se z leti krajšajo.
Pomembno je, da veste kaj je za vas normalno.
Tudi dolga in boleča menstruacija je smatrana za normalno, če ginekologu poveste, da je to za vas značilno. Razumeti morate tudi, da lahko nekatera kontracepcijska sredstva vplivajo na vaš mesečni cikel, zato morate to omeniti ginekologu.

Kdaj torej obiskati ginekologa zaradi neredne menstruacije?
Vedno kadar opazite kakršnekoli spremembe v ciklu.

Če opazite, da so cikli neredni, mentruacije močnejše, bolj boleče, se pojavljajo tudi drugi simptomi, ki jih po navadi niste občutili (napetost v trebuhu, slabost, spremembe v odvajanju blata, boleče dojke,…), se pojavljajo krvavitve med dvema cikloma in podobno. Najlažje boste spremembe v ciklu opazili, če si boste zapisovali prve in zadnje dneve menstruacije. Dodate lahko tudi jakost, bolečino in druge simptome. Vsaka ženska bo opazila spremembe v menstrualnem ciklu pred vstopom v menopavzo. 

Poglejmo sedaj še druge možne vzroke.

Nekatere nosečnice imajo prve mesece nosečnosti lahko blažje krvavitve, kasneje pa krvavitev iz nožnice lahko pomeni nevarnost za preživetje ploda. Dojenje tipično podaljša čas do ponovne vzpostavitve menstrualnega cikla.

Neredne menstruacije se pojavljajo tudi pri ženskah z motnjami hranjenja na primer pri anoreksiji, pri prehitrem hujšanju in prekomerni telesni vadbi. Naslednji možen vzrok je sindrom policističnih jajčnikov- ti jajčniki so polni cist in zato ne delujejo normalno.
Tudi prezgodnje odpovedovanje jajčnikov pripelje do motenj menstrualnega ciklusa. O prezgodnji odpovedi jajčnikov govorimo, kadar ti odpovedo pred 40.letom.
Tako imenovana medenična vnetna bolezen, pri kateri gre za vnetje reproduktivnih organov, lahko povzroči krvavitev med ciklusi oziroma privede do sprememb v ciklusu.
Redkejši vrok motenj menstrualnega ciklusa oziroma zelo močnih in daljših menstruacij so lahko tudi ne-rakave tvorbe v maternici.

Kako torej urediti mesečni ciklus?

Ginekolog vam lahko predpiše kontracepcijske tablete s katerimi bosta poskušala urediti hormonska neravnovesja, ki so razlog nerednih ciklusov. Terapija po navadi ni trajna. Kadar je izostanek menstruacije posledica nekega drugega stanja na primer anoreksije, se bo z zdravljenjem tega stanja izboljšal tudi vaš ciklus.

Če se preveč intenzivno ukvarjate s športom bo vaše telo reproduktivno funkcijo postavilo na stranski tir. Seveda ne pravim, da prenehajte z vadbo, pravim le, da se vprašajte ali morda telo preveč izčrpavate.

Glavno je, da poznate svoje telo in opazite spremembe v ciklusu in mesečnem perilu ter obiščete svojega ginekologa.

Poskrbite, da bo vaše telo dobilo zadosti potrebnih hranil zato uživajte raznolika živila, privoščite pa mu tudi zadosti gibanja.

Poslušajte svoje telo in ostanite zdravi.

Do naslednjič,
vaš dietetik,
Slavjanka