Obožujem letna družinska srečanja! Vsako leto se konec poletja dobimo s širšo družino, med seboj podelimo novice o svojem življenju, seveda tudi ne manjka dobre hrane in pijače. V naši družni imamo tradicijo, da na koncu takega srečanja, ki običajno poteka v kakšni najeti koči z velikim dvoriščem, odigramo prijateljsko igro nogometa. Mlajše generacije proti starejšim. Sama pripadam mlajši generaciji, in že ničkatero leto zapored, smo tudi letos to tekmo izgubili proti starejšim sorodnikom. 

Večina mojih starejših sorodnikov živi nekoliko izven iz večjih mest in njihov vsakdan vsebuje veliko dela na prostem, urejanja vrtov, igre z otroci in sprehodov po naravi. Vedno znova me začudi, kako so kljub že zrelim letom, še vedno izjemno aktivni in konkurenčni nam mladim, ki smo večinoma odraščali v mestih, zraven računalnika namesto na igriščih in v naravi. Najbolj me začudi eden izmed mojih stricev, ki je pred desetimi leti prebolel srčni infarkt in vendar normalno teka z nami za žogo in vsesplošno živi zdravo in z fizično aktivnostjo bogato življenje.

V Sloveniji doživi srčni infarkt oz. akutni koronarni dogodek okoli 5000 bolnikov na leto. 

Soočijo se s stiskajočo ali pekočo bolečino v prsnem košu, ki v mirovanju ne popusti in se ne spreminja z dihanjem ter položajem telesa, se pa lahko širi v vrat, roki ali žličko.

Bi mi verjeli, ko vam povem, da je dokazano kar 80 odstotkov tega orjaškega bremena mogoče preprečiti? In to s preprostim, prav ničdragim ukrepom: z (bolj) zdravim načinom življenja! Govorim o odpovedovanju vsaj kateri izmed slabih razvad, ki dokazano povečujejo tveganje za nastanek takšnih in drugačnih resnih srčno-žilnih bolezni.  Ko se začnemo zavedati posledic za svoje zdravje, sprejemanje takšnih odločitev ne bi smelo večbiti težko. 

Pa vendar, vsakdo, ki je doživel in preživel katero izmed srčno-žilnih bolezni, vključujočtudi tako nepričakovane udarce, kot je nenaden srčni infarkt, vam bo povedal, da nikoli večni bi čakal tako dolgo z uvajanjem sprememb v svoj vsakdanjik. Te so potem, če je seveda še možnost in priložnost zanje, bistveno bolj korenite.

Kako zgleda življenje po srčnem infarktu? 

Srčno-žilna rehabilitacija je celosten program, ki poteka po skrbno načrtovanem postopku. Začne se že v bolnišnici in nato nadaljuje v okviru ambulantne rehabilitacije. Potem ko je bolnik zaključil bolnišnično zdravljenje, ga pregleda kardiolog, ki opravi tudi prvo testiranje bolnikove zmogljivosti (obremenitveni testi, o katerih sem vam v enem izmed prejšnjih člankov že govorila). Glede na te rezultate se nato pripravi načrt ambulantne rehabilitacije, ki poteka praviloma vsaj okoli 12 tednov. 

Potrebno je jemati tudi nekatera zdravila, ki izboljšajo preživetje in zmanjšajo tveganje za ponoven srčni infarkt.Vendar pa vse večraziskav ugotavlja dejstvo, ki vam ga bo zagotovo povedal tudi vaš osebni zdravnik: zdravila niso dovolj! 

Ključnega pomena je skrb za zdrav način življenja, le-ta zato prestavlja tudi velik del rehabilitacije po srčnem infarktu.

Kaj je zdrav način življenja? 

Govorim o bolj aktivnem življenju, ki ne vključuje nenehnega stresa in nalaganja dodatnih delovnih obveznosti. Tak življenjski stil naj zajema opuščanje kajenja, vzdrževanje primerne telesne teže, redno telesno dejavnost in zdravo, uravnoteženo prehrano.

Telesno aktivnost je treba prilagajati lastnim telesnim sposobnostim. Začeti po malem in aktivnost po želji in po priporočilih zdravnika povečevati. Najbolj pomembno pa je, da se s fizično aktivnostjo ukvarjate redno in jo vključite v svoj dnevni ritem življenja.  Komur ne ustreza aktivna športna vadba, se lahko tako kot številni moji sorodniki odloči za intenzivno hojo, za delo na vrtu, večigre z otroci, ali aktivno obarvano druženje s prijatelji in bližnjimi.

Vendar pa vam polagam na srce, pazite nanj, kolikor le lahko. Kdorkoli, ki je prebolel srčni infarkt, vam bo povedal, kar je tudi moj stric zaupal meni:
Spremembe, ki jih je treba inkorporirati v svoj dnevni ritem so po prebolelem srčnem infarktu bistveno bolj korenite. 

Na svoje zdravje morate paziti še preden pride do bolezni.
Uvedite spremembe, ki so nujno potrebne v svoje življenje takoj, ne čakati da vas v to prisili bolezen.